piątek, 23 stycznia 2009

Wanna czy prysznic?

wannajapNie ma jak kąpiel?


Okazało się niedawno, że ludzie dzielą się na kolejne dwie kategorie. Tych co wolą wanny i tych co wolą prysznice. Zaczęło się od tego, że stanęłam niedawno przed decyzją co wybrać do nowej, wyremontowanej łazienki. Dla mnie wybór nie był trudny - ja, naprawdę zdecydowanie wolę wannę :) Ale pojawiły się głosy w moim otoczeniu, które chciały mnie przekonać, że w tak wąskiej łazience najlepszy będzie prysznic. Będę stronnicza i napiszę tylko o tym co przemawia za posiadaniem wanny. O wszelkich plusach i minusach wanny i prysznica, oraz rozwiązaniach łączonych możecie poczytać w Domosferze. Osobiście argumenty, że są super kabiny prysznicowe z sauną, hydromasażem oraz radiem i telefonem z zestawem głośnomówiącym raczej do mnie nie przemawiają. Ile można stać pod prysznicem (siedzieć na tym specjalnym siedzisku) i co - jeszcze rozmawiać przez telefon? Ja bym się w takiej kabinie (sprawdzałam!) czuła trochę jak w statku kosmicznym...Po pierwsze posiadając wannę można przecież wziąć prysznic – nie ma problemu z zamontowaniem na ścianie nad wanną uchwytu na słuchawkę, czy specjalnego panelu. Pod prysznicem natomiast się nie położę. To znaczy oczywiście, że można próbować, ale czy to będzie relaksujące to już wątpię.

Oczywiście nie kąpię się w wannie z olejkami i pianą codziennie. Na co dzień korzystam z prysznica przy wannie. Są jednak takie dni, kiedy nic kąpieli w wannie nie zastąpi. Człowiek po ciężkim dniu czy całotygodniowym stresie wraca do domu, napełnia wannę gorącą wodą, wrzuca kulę kąpielową albo jakiś relaksujący olejek wlewa i może sobie w spokoju pół godzinki poleżeć zapominając o całym świecie. Działa to niezwykle kojąco na duszę, a jak jeszcze do tego można słuchać muzyki to już w ogóle super (ja planuję podciągnięcie do łazienki kabli głośnikowych). Jesień i zima, a także przedwiośnie, zdecydowanie należą do czasu kiedy możliwość kąpieli w gorącej wodzie jest niezastąpiona.

Wanna dopasowana do Ciebie


Kiedyś mieliśmy do dyspozycji po prostu wannę. Obecnie można mieć wannę swoich marzeń. Zarówno pod względem jej wielkości, rodzaju, przeznaczenia i designu naszej łazienki. Po pierwsze wanny można podzielić na:

 • prostokątne • narożne symetryczne – z równymi bokami, oraz asymetryczne – z jednym bokiem dłuższym, • okrągłe • owalne


Kształt dobieramy w zależności od naszych upodobań oraz możliwości łazienki. W łazience- pokoju kąpielowym możemy sobie pozwolić na okrągłą czy owalną, wolno-stojącą wannę, ale w małej trzeba raczej myśleć o asymetrycznej. Poza tym istnieje podział w zależności od tego, w jakim miejscu łazienki są montowane:

 • przyścienne – zazwyczaj prostokątne, ustawia się je wzdłuż dłuższej ściany. Współpracują z nimi baterie sztorcowe znajdujące się na rancie wanny, ścienne, a także podtynkowe.

 • narożne – najczęściej mają kształt trójkąta i dlatego potrzebują dwóch ścian. Współpracują z nimi te same typy baterii co z przyściennymi.

 • wolno stojące – bez względu na kształt można je postawić w dowolnym miejscu łazienki. Idealna do nich jest bateria stojąca, mocowana do podłogi, choć może być i nawannowa.

 • wpuszczane w podłoże – w podłogę albo specjalnie do tego celu wybudowany podest. Zależnie od kształtu i miejsca mogą współpracować ze sztorcową baterią nawannową albo ścienną.


Mi osobiście marzyła się zawsze wanna wpuszczana w podłogę, choć zastanawiam się czy mycie takiej wanny jest wygodne? Chyba trzeba to robić będąc w wannie...

Wanna może być też wykonana z rozmaitych materiałów. Obecnie można kupić wanny:

 • żeliwne

 • stalowe emaliowane

 • akrylowe

 • drewniane

 • miedziane

 • szklane


Poniżej kilka zdjęć wanien wykonanych z różnych materiałów. Naprawdę mając pieniądze można kupić sobie wannę, o jakiej się nikomu nie śniło. Jeśli chodzi o montaż np. wanny kamiennej to należy sobie zdawać sprawę np. z jej ciężaru. Trafnie ujął to pan z firmy Mat Stone:
"Niewątpliwie zamontowanie wanny kamiennej w łazience wymaga, oprócz zgody żony i dekoratora wnętrz, dwóch podstawowych rzeczy:
- dużej przestrzeni, gdyż wanny te są z reguły wolnostojące. Trudno się zresztą temu dziwić, gdyż kamień naturalny, będący tak ciekawą i piękną strukturą, wygląda pięknej zarówno w środku wanny jak i na ściankach zewnętrznych ( pod warunkiem odpowiedniej obróbki). Dlatego niezrozumiałe byłoby obudowywanie wanny kamiennej jakimś obcym materiałem.
- drugą ważną informacją, jaką należy sprawdzić przed zainstalowaniem wanny jest nośność posadzki. Wanny z kamienia ważą przeważnie od 500 kg w górę. Nie każdy strop wytrzyma element łazienkowy o wadze zaparkowanego malucha. Mówimy oczywiście o wannie, która nie jest napełniona wodą"

Inne wanny


Wanny z hydromasażem

To jest jedna z najprzyjemniejszych kąpieli. Wizyta w wannie z bąbelkami to wręcz krótki urlop od codzienności. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór takich wanien, z różnymi opcjami hydromasażu. Podobno też drgająca, ciepła woda działa pobudzająco, sprzyja bliskości, ułatwia przełamywanie barier – to jeśli chodzi o kąpiel we dwoje. Ale do tego też odpowiednio duża wannę mieć trzeba.

Wanny japońskie

Wanna japońska to duża prostokątna niecka z siedzeniami i odpływem w podłodze. Powinno się ją wstawić do pomieszczenia przynajmniej 36 godzin przed zainstalowaniem. Montować 30 cm nad podłogą, aby zapewnić właściwą wentylację. Może być prostokątna, stojąca na podłodze; jej optymalna wysokość nie powinna przekraczać 500-650 mm. Może być też zagłębiona w podłodze, z dobrze widocznym wnętrzem. Są też wanny o innych kształtach (owal, okrąg, wielokąt).

Linki:

wanny drewniane

wanny kamienne

Zdjęcia:


[caption id="attachment_423" align="aligncenter" width="430" caption="Wanna drewniana"]wanna drewniana[/caption]

wanna_z_kamienia


wanna miedziana


[caption id="attachment_418" align="aligncenter" width="375" caption="Wanna japońska"]wanna japonska[/caption]

[caption id="attachment_419" align="aligncenter" width="430" caption="Wanna japońska dla 2 osób"]wanna japońska 2[/caption]

[caption id="attachment_420" align="aligncenter" width="300" caption="Wanna ze szkła "]szklana wanna[/caption]

3 komentarze:

W retro klimacie – wanny z nóżkami « Nasze Mieszkanie pisze...

[...] o wannach to już kiedyś pisałam tutaj. U nas w łazience takiej pięknej wolno-stojącej nie będzie zresztą w tym pomieszczeniu dalej [...]

Wanna miedziana pisze...

Wiecej wanien miedzianych mozna zobaczyc na powyzszej stronie

Madzia pisze...

Zdecydowanie jestem za prysznicem chociaż wanny, które u ciebie widzę są naprawdę fajne.
Poranny prysznic to jest mój faworyt. Z wanną zdecydowanie jest za dużo zachodu.

Related Posts with Thumbnails