wtorek, 15 lutego 2011

O wilku

Postanowiłam kontynuować zwierzęce inspiracje i po króliku i czarnym łabędziu jakoś tak do głowy przyszedł mi wilk.  
Wilk - w naszej kulturze postrzegany raczej negatywnie - jako wcielenie zła, diabła. Niebezpieczny, groźny ale i świetny myśliwy, niezależny, silny... Wilk występuje w mitologi i wierzeniach każdej kultury, która miała z nim styczność - pojawiał się w wierzeniach greków i rzymian, w chrześcijaństwie, judaizmie, w śród ludów tureckich, mongolskich, w japońskim shinto i oczywiście w kulturze Indian północnoamerykańskich. 
Wilk jest bohaterem wielu bajek - oczywiście Czerwonego kapturka ale i licznych bajek Jeana de La Fontaine. To jedno z niewielu zwierząt, które wywarło ogromny wpływ na kulturę i świat obecny wokół mas. Mamy wilcze nazwy miejscowości (Wilczyce, Wilcza Góra, Wilno, Wolfsberg), liczne idiomy (wilk morski, wilczy apatyt, wilczy bilet, patrzeć wilkiem) i przysłowia (natura ciągnie wilka do lasu, Wilk syty i owca cała, Nie wywołuj wilka z lasu i Człowiek człowiekowi wilkiem ) a także imiona (Wolfgang, Adolf, Rudolf). Pojawia się w książkach (Biały Kieł, Szara wilczyca, Włóczęgi Północy) i w filmach. Nie wiem jak dla Was ale jednym z koszmarów mojego dzieciństwa była scena z Akademii Pana Kleksa - Inwazja wilków. Pamiętacie?:
No i jeszcze książka i symbolika wilka jako samotnika i outsidera.
"(...)Ci ludzie, których życie jest bardzo niespokojne, przezywają niekiedy w rzadkich chwilach uniesień tak silne i niewypowiedziane piękno, a fala ich chwilowego szczęścia unosi się niekiedy tak wysoko i oślepiająco nad morze cierpienia, że owa krótka rozbłyskująca błogość, promieniując dookoła, ogarnia i oczarowuje również innych.(...)"    
Herman Hesse, Wilk stepowy
Książka ta czytana w okresie nastoletniego buntu była niemal jak biblia...
Wilk to zwierzę, które od wieków budziło w ludziach strach i podziw jednocześnie. Teraz, kiedy żyjemy w tak daleko od natury a wilki zostały niemal wytępione, ich wizerunki dalej pojawiają się wokół nas. 
Teraz kilka wilczych inspiracji dla dorosłych:
oryginalny plakat
torba
portfel
koszulki
- męska  (ty muszę dodać, że po porostu zachwyciłam rowerowymi się nadrukami na koszulki z tego sklepu :)
i damska
obraz
zawieszka
broszka
naszyjnik
I dla dzieci:
Podusia

plecak
zabawka i książeczka 
i ciuszki

Ciekawe prawda, że dzieciom tak oswajamy to zwierzę i przedstawiamy jako szarego psiaka...
Aha i książkę Biegnąca z wilkami Clarissy Pinkoli Estés - bardzo polecam każdej kobiecie.

8 komentarzy:

folkmyself pisze...

Ja do wilków jakiś taki sentyment mam, pamiętam kiedyś jak po programie przyrodniczym pragnęłam okropnie śpiewać z wilkami w puszczy!Jak będę duża oczywiście;]
Dziś marzy mi się posiadanie wilczaka, wszak jednak podobieństwo duże!

Mia pisze...

Ciekawy temat, zwłaszcza dla mnie - właścicielki husky, którego na spacerach dzieciaki notorycznie mylą z wilkiem :) A męskie koszulki bomba! Muszę na taką zapolować przed urodzinami męża.
Pozdrawiam!

MClook pisze...

cudowne... uwielbiam zwierzęce inspiracje... koszulki to strzał w 10! pozdrawiam

lambi pisze...

Byziaku, zapomniałaś o Romulusie i Remusie;)
Ja tam lubię wilki ( u nas ino lisy ) a najbardziej lubię tego stepowego:))
Buziaki dla Was:)

byziak pisze...

folkmyself - wyszukałam i znalazłam dwie rasy psów mieszane z wilkami - obie piękne :)
Mia - ja nie wiem jak można husky pomylić z wilkiem ;) ciekawe jak by zobaczyli czechosłowackiego wilczaka albo saarloos wolfhond :) A koszulki super no wiem - tylko kurka w USA :(
MClook - witam u mnie :)
lambi - dzięki za słuszną uwagę! ;) Wszak gdyby nie wilczyca kapitolijska nie powstał by Rzym a jakby Rzymu nie było to i cała nasza cywilizacja europejska inaczej by wyglądała... Lisy też fajne - będą później :) Pozdrowienia :)

Piratka pisze...

koszulki z etsy świetne, aż się wyć chce z rozpaczy że to usa ;) tę z wilkiem na rowerze mam zamiar - brzydko mówiąc - podrobić ;]

byziak pisze...

Piratko witam :) Ciekawa jestem jak Ci wyjdzie. Pokaż koniecznie!

Anonimowy pisze...

Ja kupiłam mojemu chłopakowi te koszulki z etsy (akurat nie z wilkiem, ale wszystko przed nami :-), ale na żywo są jeszcze fajniejsze! i nie wyszło tak drogo. Pozdrawiam, waleriana

Related Posts with Thumbnails