poniedziałek, 27 października 2008

Wokół toalety

Toaleta ważna rzecz


Rozmyślając nad wizją przyszłej łazienki oraz znajdującej się w niej toalety i przy okazji buszując w internecie przekonałam się, że toaleta jako taka, jest sprawą wagi państwowej a nawet i światowej.  Szczerze mówiąc pierwotnie chciałam po prostu pooglądać dostępne modele WC i aranżacje łazienek, ale cóż problem okazał się szerszy. Jeśli ktoś myślał, że ten wpis będzie o ładnych klapach do WC to niech nie czyta dalej.


Dzieło sztuki


Najpierw przypomniałam sobie słynny pisuar czyli "Fontannę" Duchamp'a - słynne na cały świat dzieło read-made, a i zamach z młotkiem na nie miał miejsce. Tak oto problem toalet w 1917 roku wypłynął na salony. Ale historia ubikacji jest długa i pogmatwana jak historia ludzkości całej. Nie będę się jednak rozpisywać: o historii toalety w ogóle jak i historii toalet publicznych, rodzajach WC i etymologi nazwy można poczytać choćby w Wikipedii.

Toaleta na EURO 2012


W Polce ruszyła niedawno kampania Toaleta 2012. W akcji chodzi o to - jaki obraz naszego kraju z perspektywy WC  będą mieli turyści po wizycie na EURO 2012.  Na stronie toaleta2012 prowadzony jest  konkurs na najciekawsze zdjęcia polskich toalet oraz stale aktualizowana mapa wygódek. Jest też zakładka prezentująca ciekawostki z historii wychodka i zwyczaje  toaletowe różnych krajów - bardzo interesująca zresztą.  Osobiście mam nadzieję, że w ciągu 4 lat jakie jeszcze do EURO zostało, stan toalet publicznych się poprawi - poczekamy, zobaczymy.

Problem światowy


Okazało się, że istnieje nawet The World Toilet Organisation, zajmująca się problemami "wokół toaletowymi" m.in promowaniem poprawy stanu toalet na świecie.  Nie jest to żaden żartobliwy temat - zasoby wody pitnej na świecie się zmniejszają a ścieków przybywa. Ich oczyszczanie w wielu rejonach ziemi pozostawia wiele do życzenia.  Już wkrótce bo 19 listopada obchodzić będziemy Światowy Dzień Ubikacji. Nie wiem czy są planowane w Polsce jakieś uroczystości specjalne. Na razie chyba przyjdzie świętować w samotności. Pamiętajmy więc aby tego dnia miejsce to lśniło czystością - albo uczcijmy to w jakiś inny sposób ;)

Toaleta separująca - ekologiczny szwedzki wynalazek


Prawda jest taka, że korzystając codziennie z WC, nie myślimy o tym ile wody zużywamy i jak zanieczyszczamy nasze środowisko - ale wystarczy choć chwilkę pomyśleć... choćby o tym ilu ludzi robi codziennie to co my.  Dla wszystkich, szczególnie tych budujących domy czy domki letniskowe, dla których ekologia to coś więcej niż słowo na "e", polecam artykuł o toalecie separującej - taki szwedzki wynalazek, w którym autor pokrótce przybliża to rozwiązanie zarysowując problem zanieczyszczeń i zużycia wody.  Szczegółowiej zasady działania toalety separującej są opisane w artykule Instalacja toalety separującej. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć zanieczyszczenia, zużycie wody - a więc i ograniczyć wydatki. Niestety nigdzie nie znalazłam kosztów instalacji...

Po zgłębieniu tego tematu natknęłam się jeszcze na dyskusję dotyczącą problemów z toaletą na jachcie i morzu oraz o zanieczyszczeniach naszych pięknych jezior i mórz, prowadzoną na forum żeglarskim, gdzie zainteresowanych odsyłam.

Dziwne wynalazki


Na zakończenie coś weselszego i dla pań domu, które toalety sprzątać nie lubią - reklama szwedzkiej toalety samoczyszczącej:I jeszcze coś dla...właściwie to nie wiem - kto i gdzie chciałby z podobnego wynalazku korzystać:

[caption id="attachment_152" align="aligncenter" width="400" caption="przenośna toaleta - krzesło zdj. za www.plasticbamboo.com"]przenośna toaleta- krzesło[/caption]


Więcej informacji o tym dziele toaletowej myśli inżynieryjnej tu.

5 komentarzy:

xyz pisze...

Podgrzewana deska musi być :)

kinga pisze...

No nie ta deska samosprzatajaca jest najlepsza ;-))))
gdzie taka kupić ,tez chce taka w domu

Bajka pisze...

Mi sposobal sie ten filmik http://wiadomosci.wp.pl/kat,89916,wid,9775976,wiadomosc_video.html :) To dopiero ciekawe rozwiazania :)

byziak pisze...

Niezłe Bajka, trochę podobne do tego: http://www.toaleta2012.pl/konkurs,zdjecie.html?id=182

byziak pisze...

kinga, niestety nie wiem, czy w Polsce można już dostać taką "samosprzątającą" toaletę :(
Widziałam, że działają one np. w publicznych toaletach w Niemczech i Włoszech.
Znalazłam jedynie coś takiego: http://www.autosanit.com/careng.html

Related Posts with Thumbnails